Att köpa

Vid samtliga budgivningsalternativ så krävs det att ni är registrerad kund hos oss. Registrera er enkelt på hemsidan, Klicka här. Kontakta oss annars i god tid före auktionen för att få hjälp med att registrera er. På klubbat belopp tillkommer 15% inropsprovision inkl. moms + 50 kronor slagavgift. Alla bud är bindande.

Att deltaga på auktionen

Bjud via internet. Varje objekt har en enskild sluttid, och fram till dess kan man lägga bud. Väljer man att lägga ett bud under de 2 sista minuterna, så förlängs auktionstiden med 2 minuter. Man kan också lägga bud i auktionssalen under visningstid.

Anbud

Alla anbud behandlas konfidentiellt. I vår internetkatalog är det ledande budet synligt, men aldrig kundens maxbud. Vid webauktion följer sedan systemet det angivna maxbudet upp till max den angivna summan, varan kan därmed klubbas mycket lägre än det angivna maxbudet, dock aldrig lägre än det på internetkatalogen ledande budet. Då flera bud på samma summa angivits så är det först lagda budet gällande.

Avhämtning och frakt

Inköpt vara skall vara betald innan varan lämnar auktionshallen. Inköpt vara avhämtas senast 7 dagar efter auktion, om ej annat avtalats. För gods som ej hämtats inom 10 dagar tillkommer en lagringsavgift om 20 kronor per påbörjad vardag, om ej annat avtalats. Medtag eget emballage och eventuell bärhjälp vid behov. Vid frakt av inropat gods, så ombesörjer vi packning och skickar med Schenker, Postnord, eller enligt överenskommelse. Vi packar omsorgsfullt, men tar inget ansvar för skador eller försvunna paket efter att paketet skickats. För större föremål så som t.ex möbler, kontakta oss för prisuppgift.

Betalning

Kan göras på plats med kort, swish eller kontant. Det går även bra att betala fakturan via swish, banköverföring eller bankgiro innan hämtning. Ta då med kvitto på inbetalningen vid hämtning.

Konditionsrapport

Om inget annat står i beskrivning, så kan man utgå från att det är bruksslitage alternativt åldersrelaterat slitage. Elektronik, maskiner och övrigt med funktion är ej testat om det inte angivits i beskrivning. Vi lämnar inga garantier på dessa föremål. Möjlighet att besiktiga och funktionstesta finns vid aktuella visningsdagar. Har man inga möjligheter att besöka oss på plats kan man kontakta oss för ytterligare konditionsrapport. Reklamation av vara skall ske innan varan lämnar auktionshallen.

POPULÄRA FÖREMÅL