5 Skänkskåp Alfta Hälsingland, 1800-tal
Proveniens gården Nygårds i Näsbyn, Alfta. Bär datering 1801. Originalmålning. Överdel dörrpar med bakomliggande hyllplan & skedholk. Mittdel med låda. Nedtill dörr med bakomliggande hyllplan. Lås & nycklar original. Åldersrelaterat slitage. H 200 cm, B 90 cm, D 52 cm.
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |