215 Skrivbord-Sidobord NK, tillskriven Axel Einar Hjorth, serien "Record" 1930-tal

2489a_8dbc66296ae4639_med.jpeg
  • 2489a_8dbc66296ae4639_sm.jpeg
  • 2489b_8dbc6629803100f_sm.jpeg
  • 2489c_8dbc6629936503a_sm.jpeg
  • 2489d_8dbc6629a9ee6e8_sm.jpeg
  • 2489e_8dbc6629be849f7_sm.jpeg
  • 2489f_8dbc6629d360045_sm.jpeg
  • 2489g_8dbc6629ef3d347_sm.jpeg
  • 2489h_8dbc662a136e82c_sm.jpeg

Beställda av Söderhamns Rådhus på 1930-talet. Brickmärkt med NK. Brännmärkt 1935. Rektangulär skiva med fyra kvadratiska ben. Skiva i björk. 2 lådor i sarg, öppningsbara. Ej nyckel.

  • Skick:Bruksslitage, repor & märken.
  • Storlek:H 76 cm, L 140 cm, B 55 cm.
  • Proveniens:Söderhamns Rådhus.

Slagavgift (inkl. moms)40 SEK